B I E G   N I E P O D L E G Ł O Ś C I - Polonia Run 1918 - WORLD FEDERATION of INDEPENDENCE RUN

Relacje

Jönköping 2020 - III Bieg Niepodległości

<

Bieg Polonia Run 1918

Jednym ze sposobów, aby uczcić Dzień Niepodległości wśród Polonii w Szwecji jest bieg o nazwie Polonia Run 1918. Zjednoczenie Polskie w Jonkoping i w tym roku dołączyło się do organizacji Biegu dla rodaków mieszkających w Jonkoping i okolicy. Do wspólnego biegu dołączyli też Polacy z Borås i Norrköping. Bieg rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki, by potem pokonać trasę 1918 metrów. Wszyscy uczestnicy ruszyli w tym samym czasie, a do mety jako pierwsza dotarła młodzież i dzieci. Pierwsze miejsce zajął Miłosz, drugie Patryk, a trzecie Blanka. Na wszystkich uczestników biegu czekały upominki i medale.

Po biegu i rozdaniu nagród wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. Kolejnym punktem programu był poczęstunek z polskimi tradycyjnymi potrawami, takimi jak bigos, smalec, domowy chleb, czy pasztet. Podczas poczęstunku można było rozwiązać quiz historyczny o tematyce niepodległościowej. W tym roku dzięki uprzejmości właścicielki polskiego sklepu w Borås nasz poczęstunek został wzbogacony pysznymi ciastami prosto z Polski. Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy za możliwość wspólnego świętowania tak ważnego dla każdego Polaka dnia jakim jest Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Organizatorami i sponsorami Polonia Run w Jönköping byli: Polskie Zjednoczeni w Jönköping, Polka International, Bilda, Kongres Polaków w Szwecji, oraz sklep Polska delikatesser w Borås.

Katarzyna Filipowicz

prezes PZwJ